top of page
rpa robotic sense.png
RPA

Robotic Sense ile süreçlerinizi otomatikleştirin, rutin işleri verimli hale gitirin

21.png

Robotic Process Automation (RPA)

RPA, bir insanın gün içerisinde bilgisayar üzerinde yani elektronik ortamda yaptığı tekrarlı işleri yerine getirme amacıyla kullanılmaktadır. Bilgisayar sistemlerinin kullanıcı ara yüzünde çalışan araçlar için kullanılan bir sistemdir. Bir RPA aracı, yazılım robotunun izleyeceği RPA aracı dilinde bir işlemi eşleştirerek çalışır ve komut dosyasını bir kontrol paneli tarafından yürütmek için çalışma zamanı ayrılır. ''  Bu nedenle, RPA araçları çalışanlar üzerinde tekrarlayan, basit görevlerin yükünü azaltmayı amaçlamaktadır.

Operasyonel

RPA Robotları Ne Tür İşleri Yapabilir?

Sürekli Tekrarlayan

Kesinlik Beklenen

E-postalarınızı;

 • okuyabilir,

 • dosyaları (word, excel, powerpoint vb.) indirebilir,

 • dosyalarda yer alan verileri işleme alabilir,

 • otomatik cevaplar verebilir.

Raporlarınızı;

 • hazırlayabilir,

 • verileri analiz edebilir,

 • kritik verilerde uyarılar gönderebilir.

Her türlü programa;

 • login olabilir,

 • veri girebilir,

 • verileri dışarı aktarabilir,

 • entegrasyon için kullanılabilir.

Asla durmaz;

 • mola vermez,

 • mesaisi bitmez,

 • tatile çıkmaz,

 • x20 kat hızla çalışır.

RPA yatırımı yaptığımda mevcut programlarından vaz mı geçmeliyim?

RPA kullanmaya başladığınızda mevcut sistemlerinizi kullanmaktan vazgeçmiş olmazsınız. PRA insanlar yerine mevcut sistemleri kulanan yazılım robotlarıdır. “Robotik Proses Otomasyonu” (RPA) terimi, insan görevlerini yerine getiren ofis işlemleri etrafında teşekkül eden bir vizyonlarını ifade etse de, RPA, çoğunlukla e-posta ve Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) ve Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) sistemleri gibi kayıt sistemleri ile entegre bir şekilde çalışabilmektedir. Ayrıca bu sistemlerin kullandığı ara yüzler üzerinde elektronik tablolar ekleme gibi bir çok süreci yerine getirilmektedir. CRM üzerinde bu işlemleri yerine getirebilmesi için RPA bir oturum açma kimliği ve şifresi atanır ve görevleri tıpkı bir insanın yaptığı gibi yürütür

RPA 'nın Sağladığı Faydalar

Deloitte'un 2018 yılı Amerika Birleşik Devletlerinin en büyük ilk 1000 firmasında yapmış olduğu RPA araştırmasına göre firmaların %53'ü RPA süreçlerini başlatmış durumda. Yine ilk 1000 firmanın %78'i gelecek üç yıl içerisinde RPA 'e yatırım yapmaya başlayacak ve yatırımlarını artıracak. Şu an hali hazırda ise bu firmaların mevcut iş yükünün %20'si RPA robotları tarafından gerçekleştiriliyor. Firmaların RPA sonrasında elde ettikleri kazanımlar ise şu şekilde;​

RPA (2).png
21.png

RPA Kendisini ne kadar sürede öder?

Yaptığımız projelerden elde ettiğimiz verilere göre PRA projeleri kendisini 1 yıldan kısa sürede geri ödemektedir. Özellikle büyüyen şirketlerin insan kaynağına yatırımın yanında PRA yatırımları yaptıklarında rutin ve kendisini tekrarlayan işlerin robotlara yaptırılması sayesinde hızla maliyet düşürdükleri ve hizmet kalitelerini artırdıkları gözlemlenmiştir.

 

Bunun yanında rutin ve çalışanlar tarafından sıkıcı bulunan işlerin robotlara yaptırılması kurum içerisindeki motivasyonu da pozitif etkilemektedir.

 

Ekonomik olarak değerlendirildiğinde ise ortalama bir robot 6 ila 7 personelin işini tek başına yapabilmektedir. Bu da maliyetlere hızla yansımaktadır.  Aşağıdaki örnekte büyümekte olan bir şirketin RPA yatırım maliyetleri ile personel artışı yaparak büyüme senaryoları maliyet açısından karşılaştırılmıştır.

robotic sense beyaz seffaf.png
RPA Maliyet Analiz.png
21.png

RPA ile İlgili Makalelerimize Göz Atın

burak yılmaz.jpeg

RPA ile ilgili sorularınızı uzmanına sorun

RPA hakkında sormak istediğiniz tüm soruları aşağıdaki formu doldurarak bize gönderin. Firmanıza özel demo çalışmalarımız ile örnek süreçler üzerinden size sağlayacağımız avantajları birebir kendi ihtiyaçlarınız üzerinden görün.

Burak YILMAZ

Corporate Sense - Partner (RPA)

21.png
İşadamları

Süreçlerinizi Birlikte Analiz Ediyoruz

Tüm süreçlerinizi birlikte analiz ediyor ve RPA projesine uygun olanları belirliyoruz. 

Süreçlerinizin iş zaman analizlerini çıkarıyor ve size ne kadar tasarruf edebileceğinizi raporluyoruz.

Danışmanlık:

Ücretsiz

Image by AltumCode

RPA Robot

Geliştirme Süreci

Belirlenen süreçlere göre geliştirme adam gün sayısı belirlenir ve teklif oluşturulur. Talep edilmesi durumunda bir süreç robotic hale getirilir.

Adam Gün Olarak Belirlenir

Proje Bazında Belirlenir

Image by Mina FC

Bakım & Lisans Bedelleri

Proje büyüklüğüne göre bakım ihtiyaçları belirlenir ve aylık olarak robotların performansı izlenir. 

Lisanslar bir robota kadar ücretsizdir. Projenin kapsamına göre ihtiyaç duyulan robot sayısına göre belirlenmektedir.

İlk Robot Lisans Bedeli

Ücretsiz

bottom of page