top of page

Risk Yönetimi

Hedge Nedir?

Hedge, ileri tarihte oluşabilecek finansal risklere karşı korunma amacıyla herhangi bir döviz veya emtia ya da finansal üründe sahip olunan pozisyonun tam tersi yönünde işlem açmak olarak tanımlanabilir.

Özellikle ana girdileri arasında borsada işlem gören emtialar bulunan işletmeler için fiyat değişimi oldukça kritik bir öneme sahiptir. Fiyatların volatil olduğu dönemlerde işletmelerin finansal risklerini ortadan kaldırmak amacıyla borsada yaptıkları hedge işlemleri, faaliyetlerinden elde ettikleri karın kayba dönüşmemesi açısından önem arz etmektedir.

LME hedge başlık.png

Fiyat Değişimi Risklerimi Nasıl Hedge Ederim?

Fiyat değişimlerinden korunmanın yolu risklerin borsada işlem gören kağıtların alınması veya satılması yolu ile hedge edilmesi ile mümkündür. Bu işlemler, fiziki olarak hammadde alınması sırasında borsada kağıt satışı, mamul satışı sırasında ise eş zamanlı olarak kağıt satın alınması ile gerçekleştirilmektedir.  Etkin ve yönetilebilir bir Hedge sistemi kurmak için yazılım desteği şarttır.

Risklerden Korunmak için Yaptığım İşlemler Nasıl Takip Ederim?

Yaptığınız tüm işlemleri Corporate-Sense'in uygulamaları ile kayıt altına alabilir, raporlama uygulamaları ile bilgisayarınızdan veya cep telefonunuzdan online takip edebilirsiniz.

Hedge Sistemi Kurmanın Avantajları Nelerdir?

Hedge sistemi kurmanın avantajları;

  • Açık pozisyonlarınızı anında görerek karşı işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz,

  • Açık teminat tutarınızı takip ederek ilave teminat ihtiyacı gerektiren durumları önceden fark edip nakit akışınızı önceden ayarlayabilirsiniz,

  • Teminat fazlası durumlarını önceden görüp nakit teminatınızı gerektiğinde farklı alanlarda kullanabilirsiniz,

  • Fiziki satış ve satınalma işlemlerinizi online görerek gereksiz kağıt işlemlerinden kaçınabilir böylelikle gereksiz hedge masrafı ödemezsiniz,

  • Anında karar alır hale gelir gördüğünüz fiyat değişimi fırsatlarını değerlendirebilir hale gelirsiniz

  • Şeffaf ve hesap verebilir hale gelirsiniz,

  • Hangi işlemlerden ne kadar kar veya zarar ettiğinizi raporlar, finansal ve operasyonel işlemlerinizin karlılık durumlarını birbirinden ayırabilir hale gelirsiniz.

hedge imac.png
mobil hedge.png

Hedge Sistemi Kurmak Maliyetli midir?

2018 yılı içerisinde LME Alüminyum fiyatlarındaki değişim ton başına 631 USD seviyesinde gerçekleşti. Bu durum 100 tonluk bir işlemde ortaya çıkabilecek zararın 63.100 USD seviyesinde olabileceğini gösteriyor. Kuracağınız Corporate-Sense Hedge sistemine, bu gibi bir zararın 4 te birinden daha düşük bir maliyet ile rahatlıkla sahip olabilirsiniz. Kullanıcı sayısına bağlı değişen fiyatlamalarımız için bizimle iletişime geçin.

 

Hedge Sistemi Ne Kadar Sürede Kurulur?

Corporate-Sense Hedge Sistemi lisanslama işlemlerinin hemen ardından aktif hale getirilir ve kullanıcı eğitimlerinin hemen ardından kullanılmaya başlanabilir.

 

Bir başlık ekleyin (5).png
bottom of page